Praktyczne aspekty umowy z zagranicznym kontrahentem
Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na rozszerzenie swoich działań biznesowych poza granicami Polski oraz na współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Jednak nie wszyscy są świadomi ryzyk z tym związanych.
W artykule przedstawię kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę w każdej umowie z zagranicznym kontrahentem, tak, by można było w sposób podstawowy zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość.
1. Forma zawarcia i zmiany umowy
W obrocie gospodarczym nierzadko zdarza się, że ustalenia biznesowe z zagranicznym kontrahentem dokonywane są telefonicznie lub za pomocą komunikatora internetowego. W efekcie problematyczne lub nawet niemożliwe okazuje się ustalenie treści łączącego strony stosunku prawnego. Jest to pierwsza sytuacja, której powinni wystrzegać się przedsiębiorcy przy zawieraniu kontraktów międzynarodowych. Z tych względów zadbanie o podpisanie umowy, co najmniej w formie pisemnej lub dokumentowej, wydaje się być podstawowym zabezpieczeniem na okoliczność sporu. Dodatkowo, korzystnym rozwiązaniem jest ustalenie wprost formy zmiany umowy i osoby upoważnionej do jej dokonania. Powyższe zasady dotyczą wszelkich umów między przedsiębiorcami.
2. Weryfikacja kontrahenta
Prowadząc działalność gospodarczą możemy czasami zapomnieć o podstawowej kwestii, którą jest weryfikacja naszego potencjalnego partnera biznesowego. Zawierając transakcje z polskim przedsiębiorcą przebiega ona w ten sposób, że druga strona umowy weryfikowana jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta